חיפוש
  • Lior Ostashinsky

תיווך להשקעות בארה"ב מבלי להיות כפופים לרגולציה המכבידה על ברוקר-דילרס

היכולת לקשר בין בעלי ממון המחפשים הזדמנויות השקעה מעניינות לחברות המחפשות משקיעים יכולה להניב למתווך ביניהם עמלת תיווך נאה. עם זאת, כאשר מדובר בקישור בין משקיעים אמריקאים לחברות המגייסות כסף, בין אם הן אמריקאיות ובין אם הן חברות זרות שאינן אמריקאיות, ניצבת בדרך לעמלת התיווך הנכספת הרגולציה המורכבת והמכבידה הנוגעת בפעולתם ודרכי עבודתם של ברוקר-דילרס בארה"ב. ברוקר-דילרס (Broker-Dealers) נדרשים לעמוד בבחינות הסמכה קשות ובסטנדרטים נוקשים של התנהלות שוטפת, התנהלות מול לקוחות וניהול מערכות טכנולוגיות. רגולציה רחבה ומקיפה כזו כרוכה גם מטבע הדברים בעלויות משמעותיות ודורשת תשומת לב ניהולית רבה ולכן, מכל הסיבות האמורות לעיל, מתווכים פוטנציאליים רבים בעלי קשרים ענפים למקורות בעלי ממון פשוט מוותרים.

אבל יש חדשות טובות. סעיפים שונים בחוק ני"ע האמריקאי מאפשרים לתווך בסוגים מסוימים של גיוסי הון ללא הצורך בהוצאת רישיון ברוקר-דילר ועמידה בדרישותיו הרבות.


סעיף 506(c): סעיף זה הנו חדש יחסית בחוק ני"ע האמריקאי וחקיקתו התבצעה בהמשך למתווה ה-Jobs Act שיצר את התשתית לגיוסים במודל של מימון המונים מבוסס ני"ע בארה"ב. סעיף זה מאפשר לפנות באופן חופשי למשקיעים פוטנציאליים בכל אמצעי המדיה ולעניין אותם בהשקעות בחברות אמריקאיות ובחברות שאינן אמריקאיות. עם זאת, על אף שפרסום דבר הגיוס חופשי, רק משקיעים המוגדרים תחת חוק ני"ע האמריקאי כ-Accredited Investors (משקיעים אמידים)* יכולים בפועל להשקיע כסף בגיוסים המתבצעים בהסתמך על סעיף זה. פלטפורמות לשיווק השקעות על בסיס סעיף זה אינן מחויבות ברישיון ברוקר-דילר ויכולות לתווך בין חברות למשקיעים תמורת עמלה. עם זאת, קיימות מספר מגבלות על אופן פעילות פלטפורמות אלו והעיקרית שבהן היא שלא ניתן לקשור את עמלת התיווך למידת ההצלחה של הגיוס. כלומר, העמלה צריכה להיות סכום קבוע עבור השימוש בפלטפורמה לצורך מציאת משקיעים פוטנציאליים הרשומים באותה פלטפורמה ומחפשים הזדמנויות השקעה. גיוסים תחת סעיף זה אינם מוגבלים בסכום השקעה כלשהו.


סעיף 4(a)(6): גם סעיף זה הנו חדש יחסית וגם הוא תוצאה של מתווה ה-Jobs Act. סעיף זה גם זכה לכינוי Regulation Crowdfunding או Reg CF בקיצור. פלטפורמת השקעות רשאית להציע השקעות בחברות המגייסות על בסיס התנאים של סעיף זה גם אם אינה בעלת רישיון ברוקר-דילר. עם זאת, פלטפורמה שאינה ברוקר-דילר ומעוניינת לשווק השקעות תחת סעיף זה, צריכה לעבור הליך רישוי ולהיות מאושרת כ-Funding Portal. הרגולציה של Funding Portals פחותה משמעותית מהרגולציה של ברוקר-דילרס ואינה דורשת בחינות הסמכה. עם זאת, על מנת להיות Funding Portal מורשה צריך לעבור הליך אישור מול FINRA, הגוף שמפקח על פעילות ברוקר-דילרס ו-Funding Portals בשוק האמריקאי. הליך אישור זה אורך לרוב מספר חודשים ובמסגרתו צריכים מנהלי/יזמי הפלטפורמה להוכיח שהיא ערוכה ומוכנה לביצוע הפעילות מבחינה משפטית ומבחינה טכנולוגית, לרבות אתר קיים עם כל המלל המשפטי הרלוונטי,כולל הסינונים, האזהרות והמגבלות הנדרשות, כל ההסכמים השונים עם צדדים שלישיים הנדרשים לביצוע הפעילות (לדוגמא, הסכמים עם: חברות נאמנות, טרנספר אייג'נטס, ספקי שירותי תכנות, תחזוקה והגנה על אתרים ברשת ועוד), מסמכים המפרטים את אופן איסוף המידע על משקיעים, שמירתו והגנה עליו, הפיקוח על הפעילות באתר, אופן ביצוע בדיקות הנאותות על החברות המגייסות, מסמך המפרט את כל הפרוצדרות בהן תנקוט הפלטפורמה לצורך שליטה, פיקוח ווידוא עמידה בכללי הציות החלים על Funding Portals ועל מנהליהם ועוד.


בהשקעות המבוססות על סעיף זה, בניגוד ל-506(c), ניתן לגבות עמלה המבוססת על אחוז מהיקף הגיוס. גיוסים תחת סעיף זה מוגבלים בסכום של 1.07 מיליון דולר לחברה בכל פרק זמן של 12 חודשים. חשוב לציין, כי בניגוד ל- 506(c ), רק חברות הרשומות בארה"ב יכולות לגייס כסף במסגרת סעיף זה.


ביוני השנה פרסמה רשות ני"ע האמריקאית (ה-SEC) סיכום על השנתיים וחצי הראשונות של פעילות הגיוסים המבוססים על סעיף 4(a)(6). בשנת הפעילות הראשונה לאחר כניסת סעיף זה לתוקף, הוצעו לציבור ני"ע במסגרת 292 גיוסים. בשנה השנייה הוצעו לציבור ני"ע במסגרת 557 גיוסים (צמיחה של למעלה מ-90%) ובשנה השלישית הוצעו לציבור ני"ע בקצב שנתי של 803 גיוסים (צמיחה חזויה של 44% ביחס לשנה הקודמת). בתקופה שנבחנה, מתוך הגיוסים שדווחו ככאלו שהושלמו, סכום הגיוס הממוצע עמד על 208 אלף דולר ו-29 חברות גייסו את הסכום המקסימלי העומד נכון להיום על 1.07 מיליון דולר. לפיכך, נראה כי גיוסים אלו יכולים להוות תחליף ראוי לגיוסים מאנג'לים.


*סעיף 501 בחוק ני"ע האמריקאי מגדיר מיהו Accredited Investor. כשמדובר באנשים פרטיים, קיימים שני מבחנים חליפיים הקובעים גובה מינימלי - האחד לשווי הנכסים והשני להכנסה השנתית.


אם אתם מעוניינים למנף את האפשרויות החדשות לתיווך השקעות שנוצרו בשוק האמריקאי כתוצאה משינויי החקיקה שאיפשרו פעילות במודל של מימון המונים מבוסס ני"ע בארה"ב או אם אתם מעוניינים לבחון אפשרות לגיוס כסף לחברה שלכם באמצעות מימון המונים בארה"ב, אתם מוזמנים לפנות אליי ואשמח לסייע וללוות אתכם בתהליך.


עו"ד ליאור אוסטשינסקי

מוסמך במדינת ניו יורק, ארה"ב ובישראל

lior@ostashinsky-law.com

9 צפיות

© 2019 by Lior Ostashinsky Law Office

FOLLOW US:

  • w-facebook
  • w-twitter