חיפוש
  • Lior Ostashinsky

מה צריך לדעת לפני פניה למשקיעים אמריקאים?

יוצאים לסבב גיוס? מעוניינים לפנות למשקיעים אמריקאים? קראו את הכתבה הזו לפני שאתם יוצאים לדרך


הקמתם חברה, גייסתם צוות, התקדמתם יפה, עברתם כמה אבני דרך ואתם מרגישים שאתם בשלים עתה לגיוס כסף ממקורות חיצוניים. אתם חושבים לעניין משקיעים אמריקאים? זה אפשרי וגם כדאי. ארה"ב היא מקור גיוס הכספים הגדול בעולם ולכן משמשת כיעד מועדף לחברות המעוניינות לגייס כסף. קראו את הכתבה הבאה כדי לעשות את זה נכון ולהימנע מטעויות שעלולות להביא להסתבכויות מיותרות ויקרות עם הרשויות בארה"ב.תפקידה העיקרי של רשות ניירות ערך האמריקאית, ה-SEC, הוא הגנה על משקיעים אמריקאים. כל פנייה למשקיע אמריקאי בניסיון לעניין אותו בהשקעה בנייר ערך, בין אם בחברה אמריקאית ובין אם בחברה זרה שאינה אמריקאית, כפופה לחוק ניירות ערך האמריקאי. ככלל, פנייה למשקיעים אמריקאים לצורך גיוס כסף צריכה להיעשות באמצעות פרסום תשקיף. עם זאת, קיימים פטורים שונים המאפשרים לגייס כסף ממשקיעים אמריקאים ללא פרסום תשקיף בהתקיים תנאים מסוימים. מכיוון שרובן המכריע של החברות הצעירות מגייסות כסף ממשקיעים אמריקאים ללא פרסום תשקיף, חשוב להכיר היטב את התנאים של הפטורים השונים בהם צריך לעמוד כדי לגייס כסף ממשקיעים אמריקאים ללא פרסום תשקיף.


לאי עמידה בתנאים אלו עלולות להיות השלכות קשות, החל מהליכים משפטיים וסנקציות כנגד החברה המגייסת וכנגד נושאי המשרה והדירקטורים בה וכלה בביטול רטרואקטיבי של הגיוס וחיוב החברה בהחזרת הכסף למשקיעים, מה שעלול לגרום לחדלות פירעון של חברה, אם כבר השתמשה בכספי הגיוס ואין לה כל יכולת להחזיר את הכסף למשקיעים. בנוסף, יש לשים לב לכך שבנוסף לחוק ני"ע הפדרלי, קיימים בארה"ב חוקי ני"ע מדינתיים, ה- Blue Sky Laws. במקרים מסוימים חלות, בנוסף לדרישות הדיווח הפדרליות ל-SEC, גם דרישות דיווח למדינות אשר לתושביהן נעשתה הצעה או מכירה של ני"ע ולכן חשוב לדעת מתי יש לדווח על ביצוע הגיוס גם לרשויות ני"ע במדינות ספציפיות בארה"ב.


הדרך השכיחה ביותר להצעת ומכירת ניירות ערך למשקיעים אמריקאים שלא באמצעות תשקיף, הנה ע"י הסתמכות על הפטורים הכלולים ב-Regulation D (סעיפים 501-508 לחוק ני"ע האמריקאי) ובעיקר באמצעות סעיף 506. Regulation D אומץ בשנת 1982 על מנת להבטיח ודאות גדולה יותר באשר לתנאים בהם צריכות לעמוד החברות המשתמשות בפטור מפרסום תשקיף תחת סעיף 4(a)(2) לחוק ני"ע האמריקאי (על ידי יצירת מה שנקרא בחוק ני"ע האמריקאי Safe Harbor). תחת Regulation D ישנם 3 סעיפי פטורים שלכל אחד מהם תנאים ייחודיים לו: סעיף 504, סעיף 505 וסעיף 506, המחולק לשניים בעקבות התוספת של סעיף קטן 506(c) שהתווסף במסגרת ה-Jobs Act שנחקק בארה"ב בשנת 2012 ואשר יצר את המתווה החדש של גיוסים במודל של מימון המונים (Crowdfunding) מבוסס ני"ע בארה"ב.


התנאים השונים לשימוש בפטורים נוגעים למגוון רחב של היבטים הקשורים בגיוס הכספים והם חלים כבר בשלב הפנייה למשקיעים פוטנציאליים וההצעה להשתתף בגיוס. התנאים מתייחסים לעניינים הבאים:


· סוג המשקיעים אליהם ניתן לפנות ואשר מהם ניתן לגייס כסף (Accredited, Non-Accredited, Sophisticated) והאם ומתי צריכה החברה המגייסת לוודא שמשקיע מסוים אכן עומד בתנאים הרלוונטיים להיותו כזה או שניתן להסתפק בהצהרה שלו.

· הדרכים בהן מותר לפנות למשקיעים - האם דרושה היכרות מוקדמת של החברה עם המשקיע? האם ניתן לפרסם ברבים את דבר הגיוס?

· סוג והיקף המידע שיש לחשוף בפני המשקיעים - האם החברה נדרשת­­ לפרסם מסמך גיוס פרטי – ?PPM אם כן, מה צריך לפרסם במסמך זה ומה אסור לפרסם בו?

· סכום הגיוס המקסימלי - כולל הנחיות מאוד ספציפיות איך נקבע סכום הגיוס (סיכון של "אינטגרציה" עם גיוסים קודמים ועתידיים).

· מספר הרוכשים המקסימלי במסגרת הגיוס.

· דרישות דיווח פדרליות על ביצוע הגיוס - הגשת Form D ל-SEC – מתי יש להגיש ואיזה מידע יש לכלול בו?

· הגשת דיווחים ספציפיים למדינות אשר לתושביהן נעשתה הצעה או מכירה של ני"ע לצורך עמידה בתנאי ה- Blue Sky Laws. האם נדרש? במקרים שכן, מה צריך לדווח, מתי ואיך?

· חסימת ניירות ערך – ככלל, ניירות ערך הנמכרים בהנפקה פרטית (שאינה מבוצעת באמצעות תשקיף) חסומים לתקופה מסוימת, כלומר אינם ניתנים למכירה בשוק. במקרים מסוימים על החברה לנקוט במספר צעדים לצורך ווידוא כי המשקיע אכן כפוף לכללי החסימה ואין בכוונתו למכור את ניירות הערך לפני מועד פקיעת החסימה.


אם החברה שלכם מתכוונת לגייס כסף ממשקיעים אמריקאים, אל תהססו לפנות אליי ואשמח ללוות אתכם בתהליך הגיוס ולוודא שהוא מתבצע כהלכה ובהתאם לכל התנאים הנדרשים.


עו"ד ליאור אוסטשינסקי

מוסמך במדינת ניו יורק, ארה"ב ובישראל

lior@ostashinsky-law.com

10 צפיות

© 2019 by Lior Ostashinsky Law Office

FOLLOW US:

  • w-facebook
  • w-twitter